Notatka z październikowego spotkania filmowo-kulinarnego

Menu było polskie, bo polski był film, który oglądaliśmy: „Dziewczyna z szafy” w reż. Bodo Koxa (film przejmujący, byliśmy bardzo poruszeni)

Wybór menu padł na kuchnię świętokrzyską, regionalną kuchnię moich korzeni. Na okładce menu – para w stroju świętokrzyskim; być może tak właśnie wyglądali najstarsi odnalezieni moi przodkowie, z połowy XVIII wieku.
Na stole, na obrusie pojawiła się wielka kwiecista ludowa chusta z frędzlami.

Kuchnia świętokrzyska to raczej prosta, chłopska kuchnia, ale smaczna i syta. Podstawowe produkty, które w niej królują to ziemniaki i jeszcze raz ziemniaki, a także grzyby, cebula, kapusta, ogórki, od święta mięso.
Na party były:
Jako przystawka – gołąbek z farszem ziemniaczanym i sosem pomidorowo-grzybowym

Zupa – sztandarowa zalewajka świętokrzyska, tutaj w wersji minimum: ziemniaki, cebula, grzyby, czosnek, zakwas, trochę śmietany. W wersji bogatej zupę gotuje się na żeberkach, często dodaje się wędlinę.

Danie główne: warkocz trzech mięs, marynowanych, szybko obsmażony i potem duszony. Do tego przysmażane ziemniaki i ogórki małosolne (domowe)

Wino: polskie regionalne (ze Szczawnicy); białe (a może różowe), wytrawne, bardzo dobre
Do kawy: piernik spod kamienia.

To pewna modyfikacja wąchockiego placka spod kamienia. Nazwa pochodzi stąd, że trzeba trzy upieczone blaty ciasta przełożyć śmietaną i obciążyć, żeby dobrze się zespoliły. Dawniej gospodynie radziły sobie tak, że miały specjalny kamień o wymiarach brytfanki na ciasto. Dziś dobrze zdaje egzamin encyklopedia na przykład. Cóż, każda epoka radzi sobie, jak może:)

Haaaaaaa, ciasto spod kamienia piekłam wg starej bardzo receptury. Mama moja piekła ale szła na łatwiznę 😉 Zwykłe blaty raz jasne, a raz ciemne śmietaną przekładała i pod kamień wtedy . Ja się pobawiłam i wyszły mi faktycznie marmurki. Jako dziecko często jadłam i bardzo, bardzo lubiłam to ciasto. Tylko, żeby wyszło naprawdę dobre, musi być bardzo gęsta i naprawdę tłusta smietana. taka od baby
PolubieniePolubienie
Jakie piękne zdjęcia, jak kolorowo, jak smacznie!
PolubieniePolubienie
gołąbki wyglądają szałowo !
PolubieniePolubienie
Ireno i Katarzyno, dziękuję bardzo!
Krystyno, wiesz, zrobiłam placek spod kamienia ten tradycyjny, marmurkowy, ale wyszedł mi trochę za suchy; przypuszczam, że przekładanie śmietana powinno się robić natychmiast po upieczeniu każdego blatu, a ja robiłam to dopiero, jak wszystkie blaty miałam upieczone.
Zrobiłam więc piernik, według podobnej metody robiony, taki z sodą i przekładany śmietaną i wyszedł super! Kto tylko spróbował, zaraz brał dokładkę:)
PolubieniePolubienie