Kalendarium na listopad

XI 2017

Najbliższy kulinarny listopadowy termin to 11 – sobota – dzień św. Marcina, a w nim dwie tradycyjne potrawy, które wpisały się w polski pejzaż: gęsina i rogale świętomarcińskie.

 Zapraszam na mój blog: gęś pieczona, gęś luzowana, udka gęsie pieczone w cydrze

Rogale z białym makiem, mimo iż to produkt poznański, w Małopolsce też są kochane, zapraszam na cudownie listkowany, domowy wypiek: moje rogale świętomarcińskie

W trzeci czwartek miesiąca – 16 listopada – witamy wraz z całą Europą młode wino, z tegorocznych zbiorów, beaujolais nouveau. Ciekawe, jaki będzie mieć w tym roku smak?

Czas pomyśleć już o świętach Bożego Narodzenia. Warto już nastawić nalewkę Bożonarodzeniową, która właściwie nie jest nalewką, ale bakaliami i owocami w alkoholu. Jest przepyszna!

To również dobry czas na upieczenie i polukrowanie pierniczków na choinkę

A 20 listopada w TVP2 o godz. 21.50 „Bake off – ale ciacho” – FINAŁ; ciekawa jestem bardzo, kto zwycięży; stawiam na Tomka, ma fantastyczne, ciekawe aranżacje swoich wypieków i umie o nich opowiadać. Ostatnia jego opowieść o trzech damach na herbatce była wspaniała. A jak one wyglądały! Nieprędko się zapomni o uroczej pannie Ptysiównie, dostojnej  pani Biszkoptowej i trochę smutnej wdowie Bezowej!

Dla miłośników trylogii Paulliny Simons o drugiej wojnie światowej w Leningradzie, o skomplikowanych losach Tatiany i Aleksandra – dobra wiadomość, 22 listopada – będzie wznowienie książki „Przepisy Tatiany”

Listopad to ciągle jeszcze dobry czas na kolorowe liście opadające z drzew, tak wspaniale wyglądające w dekoracyjnych aranżacjach domu; moja Bajeczka też je lubi:)

bajeczka i liście

liście w sypialni

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s