Paprykowy zawrót głowy

Jak pisze Tadeusz Olszański w swojej książce o kuchni węgierskiej: „Węgry dały światu paprykę, a świat zrewanżował się za to Węgrom nagrodą Nobla”.
Węgierski naukowiec odkrył i wyodrębnił w papryce kwas askorbinowy, który zidentyfikował jako witaminę C. To właśnie odkrycie, w 1937 roku przyniosło mu nagrodę Nobla. Wprawdzie papryka przybyła na Węgry z Ameryki i Azji, ale to właśnie tu, na Węgrzech, w Segedynie, udało się wyhodować jedną z najlepszych na świecie odmian, soczystą, aromatyczną, kolorową, przepyszną
Nie brakuje jej w budapesztańskiej Hali Targowej

papryka

strąki papryki

Przywiozłam sobie tylko sproszkowaną, słodką i ostrą; przyznam, że szukałam też papryki wędzonej, ale nie znalazłam, to jednak specjalność hiszpańska, nie węgierska.


papryka w proszku

I przypomnę jeszcze podstawową zasadę dodawania papryki w proszku do potraw: nigdy nie wolno jej sypać na wrzątek czy skierczący tłuszcz; zawarty w niej cukier skarmelizuje się i potrawa będzie gorzka. Przed dodaniem papryki potrawę trzeba zdjąć z ognia, chwilę odczekać aż przestanie bulgotać czy skwierczeć i dopiero wtedy dodać paprykę.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s